چرا کودکان بدخواب می شوند و چگونه باید آن را درمان کرد؟

به گفته يك فلوشيپ روانپزشكي كودك، اختلالات خواب در كودكان جنبه ژنتيكي و خانوادگي داشته كه با استرس‌هاي روزمره تشديد مي‌شوند.

دكتر كتايون خوشابي استاديار دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي در اين رابطه افزود: اين اختلالات معمولا از سن سه تا چهار سالگي آغاز شده و ممكن است تا سنين نوجواني ادامه پيدا كنند.

وي با بيان اينكه شايع‌ترين اختلال خواب در كودكان وحشت شبانه است، اضافه كرد: اين اختلال به گونه‌اي است كه كودك ابتدا به خواب رفته و پس از چند ساعت با گريه و جيغ از خواب بيدار مي‌شود و پدر و مادر را به كمك مي‌طلبد و ممكن است در اين حالت كودك كاملا هشيار نبوده اما چشم‌هايش باز باشد.

اين فلوشيپ روانپزشكي كودكان اظهار كرد: از آنجا كه معمولا كودك صبح روز بعد هيچ چيزي به ياد نمي‌آورد بهتر است والدين ازصحبت كردن در مورد وحشت‌هاي شبانه با كودك پرهيز كنند.

وي با بيان اينكه حرف زدن در خواب از ديگر اختلالات خواب شبانه كودكان است، افزود: اين اختلال ممكن است تا آخر عمر ادامه پيدا كند و هيچ مشكلي را براي فرد ايجاد نمي‌كند.

خوشابي خواب‌گردي را يكي ديگر از عوامل اختلالات خواب دانست و گفت: اين مشكل نيز ممكن است تا آخر عمر ادامه پيدا كند كه در اين صورت خانواده بايد براي مراقبت از اين افراد دقت كافي را به خرج دهند.

وي ادامه داد: اين باور كه مشكلي براي افراد خواب‌گرد به وجود نمي‌آيد، باور غلطي است. زيرا ممكن است فرد هنگام راه رفتن در خواب دست به كار خطرناكي بزند. بنابراين به والدين توصيه مي‌شود كه از ايمني فضاي خانه اطمينان حاصل كنند و وسايل خطرناك را در دسترس قرار نداده و همچنين در و پنجره‌ها را قفل كنند.

اين فلوشيپ روانپزشكي كودك كابوس‌هاي شبانه را يكي ديگر از علل نوجواني كودكان دانست و بيان كرد: اين مورد بيشتر در كودكاني ديده مي‌شود كه استرس بيشتري را تجربه مي‌كنند. اين كابوس‌ها معمولا موضوع يكساني داشته و هر شب تكرار مي‌شوند. مثلا ممكن است كودك هر شب خواب ببيند دزديده شود و يا پدر و مادر خود را گم كرده و در حال غرق شدن است.

وي با بيان اينكه عادات غلط خواب يكي ديگر از علل بدخوابي كودكان است، افزود: در دوران كودكي وقتي محل خواب كودك از محل خواب والدين جدا نشود پس از جدايي، كودك تا صبح به دنبال پدر و مادر مي‌گردد و ممكن است فقط با گرفتن قسمتي از بدن والدين مثل گرفتن دست مادر به آرامش برسد كه اين مورد به ويژه در بچه‌هايي كه از شير مادر تغذيه مي‌كنند بيشتر مشاهده مي‌شود.

دانشيار دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي در پايان اظهار كرد: كودكان پس از دوسالگي بايد فضاي خوابي مخصوص به خود داشته و در اتاق‌هايي جدا از والدين بخوابند تا پس از دو سالگي با مشكل روبرو نشوند. 

راز های مبارزه با بدخوابی کودکان

خوابیدن، مانند غذا خوردن، از عوامل مهم رشد در کودکان است. خواب خوب و کافی، تاثیر زیادی بر رشد کودک دارد و بدخوابی و نداشتن استراحت کافی می‌تواند اثر مخربی بر این روند گذاشته و عامل ایجاد اضطراب و نگرانی برای والدین شود.

ویژگی‌های خواب كودكان

با در نظر گرفتن ساعت‌های مختلف خواب در کودکان، نوزاد، از تولد تا سه ماهگی، بین 16 تا 17 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابد. این میزان، از سه تا شش ماهگی، به هفت ساعت در شب می‌رسد. از شش تا 9 ماهگی، شب‌ها را كامل می‌خوابند. از 9 تا 12سالگی، بچه‌ها معمولا هفت ساعت در شب می‌خوابند و دو ساعت در روز استراحت می‌كنند. پاره‌ای از عوامل محیطی و ذاتی هم وجود دارد که می‌تواند ریتم خواب در کودکان را برهم زند.

چرا بدخوابی؟

اگر از کولیک که یکی از عوامل مهم بروز درد و کلافگی و در نتیجه، بدخوابی در میان نوزادان است، بگذریم، در کودکان بالای چهار ماه که بعد از بیدار شدن و در آغوش گرفته شدن، بلافاصله آرام می‌شوند، این بدخوابی، نوعی امتیاز گرفتن از والدین محسوب می‌شود.

خوردن غذاهایی با کالری بالا، شکلات، کودک را دچار  بدخوابی می‌کند.

یکی دیگر از علل بدخوابی در کودکان، مقاومت و ترس آن‌ها به‌خاطر جدا خوابیدن از والدین است. این حالت باعث می‌شود که کودک، خواب منقطع و ناآرامی داشته باشد.

در كودك و بیماری‌های جسمانی از جمله بیماری‌های تیروییدی و بعضی اختلالات خونی هم ممكن است در كودك، اختلال خواب تولید كنند.

کابوس دیدن، یکی دیگر از عوامل مهم بدخوابی است.. بچه‌ها در سنین سه تا شش سالگی، دچار اضطراب‌هایی می‌شوند كه مشكلات خواب را در پی دارد و معمولا برای خوابیدن، مقاومت می‌كنند.

بهترین برخورد  با کودکانی که بدخواب شده‌اند، چیست؟

ریتم خواب و بیداری كودكان، گاهی، به دلایل مختلف، به‌هم می‌خورد. در این شرایط، كودك بدخلق می‌شود و دایم نق می‌زند. یكی از راه‌هایی كه می‌توان این وضع را اصلاح و خود و كودك‌تان را آسوده کنید، این است كه:

1- سعی نكنید هر ساعت از روز، او را مجبور كنید كه بخوابد.

2- در طول روز، سعی كنید با بازی كردن، او را خسته کنید.

3- تا شب صبركنید تا در وقت مناسب و پس از آن‌كه غذایش را خورد، او را به اتاقش ببرید.

4- او را در تخت خودش بخوابانید و چراغ را خاموش كنید.

5-  حالا، برایش یك داستان تعریف كنید. بهتراست كه یك داستان تخیلی باشد تا توجه‌اش كاملا جلب شود.

6- از نوازش كردنش، غافل نشوید و توجه داشته باشید كه به‌خاطر بدقلقی كردنش، از كوره در نروید!

گردآوری: سیمای فرهنگ