نشست " منتقدان کتاب کودک و نوجوان "

on .

نشست  " منتقدان کتاب کودک و نوجوان "  با موضوع اصلی  " نقد و بررسی جایگاه ادبیات کودک و نوجوان و سهم نقد و معرفی کتاب کودک و نوجوان در نشریات ادبی هنری بزرگ سال"  عصر سه شنبه هفتم دی ماه سال جاری در محل " سرای اهل قلم " به نشانی خیابان انقلاب ـ خیابان مظفر جنوبی ( صبا ) ـ کوچه خواجه نصیر ـ شماره 2 برگزار شد.

در این نشست که به میزبانی فصلنامه " نقد کتاب کودک و نوجوان " و اجرا و گردانندگی جلسه توسط سید علی کاشفی خوانساری ـ سردبیر این فصلنامه ـ برگزار شد؛ میهمانان حاضر از جمله سید علی محمد رفیعی، شهرام اقبال زاده، محمد ولی زاده، خانم عابد، زهرا احمدی، رفیع افتخار، آقای حسینی نژاد، دکتر فرزانه آقاپور، آقای اعلم، منوچهر اکبرلو و فاطمه رستمی به طرح نظر و پیشنهاد پرداختند.

در ابتدا آقای کاشف، به پیشینه تاریخی این موضوع از کاغذ اخبار تاکنون پرداخت و سپس جمعی از سردبیران چند نشریه، چند روزنامه نگار، منتقد، فعال تخصصی دانشگاهی و آکادمیک و نویسندگان و فعالان  این عرصه با حاشیه های فراوان و غیر مرتبط و گاه طرح مباحث تکراری و با تأکید بر نشریات خودشان یا مورد پسند خودشان از جمله : آزما، بخارا، نگاه نو، شهر کتاب و جهان کتاب ، خواستار تعامل همه نهادها و گروه های فعال در این عرصه شدند. در این نشست پیشنهاد شد که آموزش و پرورش ، پذیرای حضور شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان در مدارس و کتاب های درسی باشد. صدا و سیما به جای چیپس و پفک ـ که زیان های فراوان دارد ـ به فرهنگ سازی کتاب و کتاب خوانی بپردازد. مجلس هم از این عرصه حمایت کند.

از پیشنهاد های دیگر نشست " منتقدان کتاب کودک و نوجوان "  این بود که مجلات بزرگ سال به مجلات کودک و نوجوان و نقد و معرفی کتاب های کودک و نوجوان بپردازند. نقدها به تعریف و تمجید صرف تبدیل نشود و فقط دنبال کتاب های جایزه دار و جشنواره ای و یا فقط چهره هایی مثل رحمان دوست و مرادی کرمانی نباشیم.

واحد پژوهش انتشارات سیمای  فرهنگ : جعفر فرخی تهرانی