باغ علم کودک به زودی در باغ کتاب تهران افتتاح می‌شود

باغی برای علم‌آموزی کودکان

دی ۱۳۹۵                                         خبرنگاری تسنیم            گزارش از باشگاه

 

باغ کتاب تهران با زیربنایی در حدود ۶۵ هزار مترمربع در اراضی عباس‌آباد برای ارائه خدمات فرهنگی متنوع مانند «باغ علم کودک» در حال احداث است

، باغ کتاب تهران با زیربنایی در حدود 65 هزار مترمربع د حال آماده‌سازی است و یکی از بخش‌های مهم آن مراکز علمی است که در آن راه‌اندازی خواهند شد تا خردسالان، کودکان و نوجوانان به شکلی متفاوت و جذاب و همراه با بازی بتوانند مفاهیم علمی را بیاموزند. با حبیب‌الله حبیبی فهیم، مشاور پروژه باغ کتاب درباره«باغ علم کودک» صبحت کردیم؛ پروژه‌ای که در حال ساخت است و در آینده پذیرای کودکان خواهد بود.

جذابیت بخشیدن به کتاب، راهی برای جذب مخاطب

مهندسان و ‌کارگران مجموعه باغ کتاب در اراضی عباس‌آباد سخت مشغول کارند تا هر چه زودتر این فضا را برای استفاده شهروندان کتابخوان آماده کنند. فضایی که با توجه به ظرفیت‌هایش می‌تواند تبدیل به بزرگترین پاتوق فرهنگی کشور شود. باغ کتاب تهران در طراحی‌اش مفهوم کتاب را گسترش داده است، چون به نظر می‌رسد کتاب به عنوان یک قالب کاغذی که صحافی می‌شود و در یک قفسه قرار می‌گیرد، ممکن است آن قدر جذابیت نداشته باشد که مردم را به حضور در این مکان ترغیب کند. حبیبی فهیم می‌گوید سرانه مطالعه و آمار خرید و فروش کتاب نشان می‌دهد کتاب آن قدر جذاب نیست که یک فضای به این بزرگی کلاً به کتاب اختصاص پیدا کند. «طبیعتاً باید مفهوم کتاب را گسترده‌تر ببینیم که بتوانیم قالب‌های جذاب‌تری از کتاب و دانش و... در پروژه ارائه کنیم تا مردم خوششان بیاید و درگیر کتاب شوند. به همین دلیل فضای باغ کتاب را دو بخش کردیم: بخش اول شامل خود کتاب و محصولات فرهنگی‌ای است که معمولاً در کتاب‌فروشی‌ها عرضه می‌شود، مانند مانند لوح فشرده و لوازم‌التحریر و صنایع دستی و... در حال حاضر فروشگاه‌های زنجیره‌ای کتاب در فرانسه، آلمان و سایر کشورهای پیشرفته جاهایی نیستند که در آنها صرفاً کتاب عرضه شود. کتابفروش هستند، اما نیمی از کالاهایشان کتاب نیست و مثلاً تبلت‌ها و کتابخوان‌ها و لوازم هنری و تحریر و... را هم به عنوان کالاهایی که به کتاب مرتبط هستند، عرضه می‌کنند

برترین‌های هجدهمین جشنواره کتاب‌ کودک و نوجوان کانون معرفی شدند.

برترین‌های هجدهمین جشنواره کتاب‌ کودک و نوجوان کانون معرفی شدند.

تاریخ انتشارشنبه ۴ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۵

هجدهمین جشنواره‌‌ کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، برترین‌های خود را اعلام کرد و از نویسندگان و پدیدآورندگان این آثار در آیینی ویژه تقدیر نمود.

 

به گزارش سیمای فرهنک به نقل از " ایبنا " و به نقل  از اداره‌  کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، در آیینی که عصر پنج‌شنبه 2 دی‌ماه 1395 با حضور مدیرعامل کانون، رئیس و دبیر جشنواره، جمعی از نویسندگان کتاب‌های کودک و نوجوانان و مسؤولان استان آذربایجان شرقی برپا شد؛ هیأت داوران در 9 بخش شعر، داستان تالیف و ترجمه، علمی ‌و آموزشی، دینی، بازنویسی، زندگی‌نامه، نمایش‌نامه‌، تصویرگری، گرافیک و طراحی روی جلد، برترین‌های سال‌های 1393 و 1394 را معرفی کردند.

نشست " منتقدان کتاب کودک و نوجوان "

نشست  " منتقدان کتاب کودک و نوجوان "  با موضوع اصلی  " نقد و بررسی جایگاه ادبیات کودک و نوجوان و سهم نقد و معرفی کتاب کودک و نوجوان در نشریات ادبی هنری بزرگ سال"  عصر سه شنبه هفتم دی ماه سال جاری در محل " سرای اهل قلم " به نشانی خیابان انقلاب ـ خیابان مظفر جنوبی ( صبا ) ـ کوچه خواجه نصیر ـ شماره 2 برگزار شد.

در این نشست که به میزبانی فصلنامه " نقد کتاب کودک و نوجوان " و اجرا و گردانندگی جلسه توسط سید علی کاشفی خوانساری ـ سردبیر این فصلنامه ـ برگزار شد؛ میهمانان حاضر از جمله سید علی محمد رفیعی، شهرام اقبال زاده، محمد ولی زاده، خانم عابد، زهرا احمدی، رفیع افتخار، آقای حسینی نژاد، دکتر فرزانه آقاپور، آقای اعلم، منوچهر اکبرلو و فاطمه رستمی به طرح نظر و پیشنهاد پرداختند.

در ابتدا آقای کاشف، به پیشینه تاریخی این موضوع از کاغذ اخبار تاکنون پرداخت و سپس جمعی از سردبیران چند نشریه، چند روزنامه نگار، منتقد، فعال تخصصی دانشگاهی و آکادمیک و نویسندگان و فعالان  این عرصه با حاشیه های فراوان و غیر مرتبط و گاه طرح مباحث تکراری و با تأکید بر نشریات خودشان یا مورد پسند خودشان از جمله : آزما، بخارا، نگاه نو، شهر کتاب و جهان کتاب ، خواستار تعامل همه نهادها و گروه های فعال در این عرصه شدند. در این نشست پیشنهاد شد که آموزش و پرورش ، پذیرای حضور شاعران و نویسندگان کودک و نوجوان در مدارس و کتاب های درسی باشد. صدا و سیما به جای چیپس و پفک ـ که زیان های فراوان دارد ـ به فرهنگ سازی کتاب و کتاب خوانی بپردازد. مجلس هم از این عرصه حمایت کند.

از پیشنهاد های دیگر نشست " منتقدان کتاب کودک و نوجوان "  این بود که مجلات بزرگ سال به مجلات کودک و نوجوان و نقد و معرفی کتاب های کودک و نوجوان بپردازند. نقدها به تعریف و تمجید صرف تبدیل نشود و فقط دنبال کتاب های جایزه دار و جشنواره ای و یا فقط چهره هایی مثل رحمان دوست و مرادی کرمانی نباشیم.

واحد پژوهش انتشارات سیمای  فرهنگ : جعفر فرخی تهرانی

کودکان با داستان یک پهلوان، به قلم نادر ابراهیمی آشنا می‌شوند!

 

"   پهلوان عبدالرزاق " پهلوانی است که داستانش به قلم نادر ابراهیمی و با تصویرگری علی‌اکبر صادقی بار دیگر از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد.

 

 

به گزارش سیمای فرهنگ به نقل از " ایبنا "  و به نقل از اداره‌ کل روابط عمومی و امور‌ بین‌الملل کانون، کودکان گروه سنی «ج» (10 تا 12 سال) می‌توانند با زندگی یکی از پهلوانان ایرانی ، در قالب یک کتاب آشنا شوند.


در زمان ابوسعید از نوادگان چنگیزخان، دو پهلوان زندگی می‌کردند. یکی در دربار ابوسعید زندگی می‌کرد و دیگری پهلوان جوان مردی بود به نام عبدالرزاق. کار او کمک به مردم و دست گیری از بینوایان و ضعفا بود. دست تقدیر این دو پهلوان را رو به روی هم قرار می‌دهد و عبدالرزاق، امیر لشکر ابوسعید می‌شود. پس از مرگ ابوسعید، پهلوان عبدالرزاق با حاکمان مغول نبرد می‌کند. سرانجام در سبزوار بر تخت  فرمان روایی می‌نشیند و برای مدتی جلوی ستمگری و تاخت و تاز مغول ها در ایران را می گیرد.

کتاب "پهلوان پهلوانان " ، نخستین ‌بار در سال 1351 از سوی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است. انتشارات کانون این اثر را ویرایش کرده ، بار دیگر در 24 صفحه قطع خشتی، به بهای سه هزار و 100 تومان به دست مخاطبان رسانده است.

 

 

همایش آشنایی با نقش توران میرهادی در آفرینش هنر کودکان برگزار شد.

 

يكشنبه, ۲۸ آذر, ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶

نویسنده

شبنم عیوضی

همایش «آشنایی با نقش توران میرهادی در آفرینش هنر کودکان» در روز ۲۴ آذرماه در دانشکده‌ی ادبیات دانشگاه تهران با حضور گروهی از دوست داران و همکاران زنده یاد توران میرهادی برگزار شد. در این همایش که به یاد او و به پاس یک عمر خدمات اش در عرصه ی هنر کودکان برگزار شده بود؛ نوش‌آفرین انصاری، زهره قائینی، احمد رویایی، محمدابراهیم جعفری، زهرا فرمانی، محمد هدایی و آذین اقلیدس صحبت کردند. در این مراسم هم چنین به نخستین برندگان جایزه توران میرهادی ، جوایزی اهدا شد

نوش آفرین انصاری ـ دبیر شورای کتاب کودک ـ  در این همایش گفت : "برای بررسی نقش توران میرهادی باید به سه حوزه ی فعالیت او یعنی آموزش و پرورش، سازمان های مردم نهاد و تحولی که در دانش نامه نگاری به وجود آورد؛ پرداخت." او ابراز امیدواری کرد که این همایش سرنخ هایی برای پی گیری علاقه های توران میرهادی در فعالیت های اجتماعی، آموزشی و ... دهد.

زهرا فرمانی، مدیر هنرکده ی بادبادک در سخنانش اشاره کرد که کتاب " در جستجوی راه ها و روش های تربیت " نوشته میرهادی ، هنوز هم برای مربیان کودک نو و راه گشاست و از مربیان کودک خواست که این کتاب را بار دیگر بخوانند و به واژه هایی که در آن به کار رفته، دقت کنند. او گفت اگر به یاد داشت های ایشان در تجربه های آموزش هنر در مدرسه فرهاد سر بزنیم ؛ خواهیم دید هنوز برای جامعه ی ما تازه است و هنوز نکات مهمی دارد. این واقعیت است که حکومت ها دنبال انسان های فرمان ‌بردارند. این باوری بود که میرهادی بر آن تاکید داشت. شاید همین باور باعث شده است که کتاب درجستجوی راه ها و روش های تربیتl ـ که تجربه های۴۰۰ ساله آموزشی را در بر دارد ـ هم چنان ناشناخته است و نظام آموزش و پرورش ما به آن بی توجه

زهره قایینی، دیگر سخن ران این همایش ، با بر شمردن چهار ویژگی بارز میرهادی گفت: «زندگی میرهادی عین هنر است. هنرمند یعنی آفرینش گر و میرهادی  در همه عرصه هایی که زیست؛ آفرینش گر بود. میرهادی به راستی و از نگاه من هنرمندی با وقار، باشکوه و آگاه بود و هست. هنرمندی که اگر هر کدام از ما ذره‌ای از آفتاب وجودش را بگیریم؛ می‌توانیم جامعه و فرهنگ کودکی این سرزمین را به افق‌های بازتری ببریم. همان چیزی که او همواره آرزو داشت و فلسفه‌ و هدف زندگی‌اش بود.

در این برنامه نخستین جایزه توران میرهادی به نوش آفرین انصاری و احمد رویایی ـ مدیر هنرستان هنرهای زیبای پسران ـ اهدا شد. این جایزه هر سال به دو نفر کوشنده در حوزه ی ادبیات و هنر کودک اهدا می شود.

این مراسم با همکاری شورای کتاب کودک، فرهنگ‌نامه کودک و نوجوان، هنرستان هنرهای زیبای پسران، مجله تندیس و گالری ویستا در تالار فردوسی پردیس ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه تهران برگزار شد.

 

 

پنجاه‌وششمین نشست ترویج خواندن با موضوع «مجله‌خوانی»

پنجاه‌وششمین نشست ترویج خواندن با موضوع «مجله‌خوانی»

پنجاه‌وششمین نشست ترویج خواندن با موضوع «مجله‌خوانی»
 
گزارش سیمای فرهنگ نقل از سایت کتابک
کتابخانه مرجع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، پنجاه‌وششمین نشست ترویج خواندن را با موضوع «مجله‌خوانی» برگزار می‌کند.

مژگان بختیاری، سیدرضا قاضی‌میرسعید، سجاد گلزاده و مهدیه ملاصالحی، نوجوانان اهل مطالعه‌ای هستند که در این نشست حضور خواهند داشت.

پنجاه‌وششمین نشست ترویج خواندن دوشنبه ۲۹ آذرماه ۱۳۹۵ از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در کتابخانه مرجع مجتمع فرهنگی هنری شهید ملک‌شاعران واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، پلاک ۲۴ برگزار می‌شود.

 

تاثیر نقاشی کشیدن در کودکان


 نقاشی به هماهنگی چشم و دست های کودک کمک می کند

 
 

 

 

1. نقاشی به هماهنگی چشم و دست های کودک کمک می کند

 

 

 

2. نقاشی کشیدن کودکان، راهی عالی برای تقویت ماهیچه های کوچک دستان بچه هاست که در سنین مدرسه و از اول ابتدایی در مهارت نوشتن کودکان نقش مهمی دارد.

 

 

 

3. در نقاشی کشیدن؛ هم نیم کرده چپ مغز که محل فعالیتهای تحلیلی و منطقی است و هم نیم کرده راست  که محل فعالیتهای خلاقانه و احساسی است، فعالیت می کند.

 

هماهنگی و فعالیت دو نیم کره، اهمیت زیادی در قدرت حل مسائل پیچیده دارد که نقش مهمی در موفقیتهای افراد بازی می کند.

 

 

 

4. نقاشی کردن کودکان به آن ها اجازه تفکر خلاق، تصمیم گیری و حل مسئله را در محیطی امن فراهم می کند.

 

 

5. نقاشی کشیدن برای بچه ها فرصتهای زیادی برای آموزش و یادگیری فراهم می کند که یادگیری رنگ ها و اشکال هندسی، بیان ایده ها، ترکیب رنگها و آزمایش آن ها از آن جمله است.
 

 

 

6.  نقاشی کردن کودکان، فرصتی برای تمرین خلاقیت باز است، در نقاشی فقط یک راه درست وجود ندارد و برای بیان ایده های و استفاده از خلاقیت آزادیم!

 

 

 

7. نقاشی کشیدن راهی خوب برای کسب آرامش است  و به رها شدن از استرس و به کاهش تنشها در گذر از دوران و موقعیت های سخت زندگی کمک می کند.

طرح‌های کمپین محیط زیست شهری «شهر تازه»

طرح‌های کمپین محیط زیست شهری «شهر تازه»

طرح های کمپین محیط زیست شهری با عنوان «شهرتازه» اخیرا در سطح تهران اکران شده است. این کارگاه چندی پیش با حضور ۱۰۰ طراح گرافیک و کاریکاتوریست  توسط سازمان زیباسازی با همکاری ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و مشارکت وزارتخانه ها، ارگانها و نهادهای موثر درحوزه محیط زیست شهری برگزار شده بود. در ادامه بخشی از طرح های اکران شده را خواهیم دید.

فراخوان نخستین جشنواره بین المللی انیمیشن «پژوهش، فناوری و نوآوری»

خبر

فراخوان نخستین جشنواره بین المللی انیمیشن «پژوهش، فناوری و نوآوری»

دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فنّاوری با هدف شناسایی دستاوردها، چالش ها و فرصت‏های حوزه پژوهش، فنّاوری و نوآوری از منظر هنرمندان فیلمساز انیمیشن، اولین دوره جشنواره بین المللی انیمیشن “پژوهش، فنّاوری و نوآوری” را در گستره بین المللی برگزار می نماید.
ستاد برگزاری از تمامی فیلمسازان، هنرمندان و دانشجویان سراسر جهان برای شرکت در این جشنواره دعوت به عمل می‏آورد.